Google+

Program FESTIVALUL DE MUZICA VECHE TIMISOARA, Editia a VII-a

in perioada 10-19 Iunie 2012 Societatea Musica Antica in colaborare cu Filarmonica Banatul, Consiliul Local si Primaria Municipiului Timisoara organizeaza  a VII-a editie  a Festivalului de Muzica Veche Timisoara.

 

Caiet program (pdf)

 

Înfiinţată în anul 2005 Societatea Musica Antica a condus o activitate de pionierat in vestul Romaniei, axata pe promovarea creatiei muzicale a secolelor XIV – XVII interpretata in maniera istorica, pe instrumente de epoca (originale si replici), cautand sa restituie publicului larg savoarea si parfumul Europei altor vremuri.

Societatea Musica Antica si-a castigat o solida reputatie internationala care a condus anul acesta la invitarea ei in REMA (Reteaua Europeana a Festivalurilor de Muzica Veche), avantaj esential pentru vizibilitate si promovare la nivel european.

Organizarea Festivalului de Muzica Veche, inscrierea lui in reteaua europeana a festivalurilor de acest gen, nivelul artistic la care ne angajam si amploarea participarii internationale, bogatia repertoriului restituit, incercarea de a face sa apara in spatiul banatean ‘replici’ ale festivalului (cele doua editii ale Festivalului de Muzica Veche Brebu Nou), organizarea de cursuri Master pentru artisti interpreti profesionisti, de conferinte care sa incadreze teoretic spectacolele noastre, strangerea fondurilor cu care sa fie sustinute toate acestea, iata o parte din intreaga gama de activitati ale Societatii Musica Antica.

Dincolo de bucuria simpla si fireasca de a canta aceasta muzica, ceea ce ne anima este numarul tot mai mare de muzicieni europeni de mare renume ce ni se alatura in editiile succesive ale festivalului si emotionantul entuziasm cu care publicul primeste concertele noastre.

In acest fel ne intelegem si ne asumam contributia la viata culturala a orasului si la reflectarea ei in lume.

 PROGRAM FESTIVALUL DE MUZICĂ VECHE TIMIŞOARA, Ed. VII-a
10-19 Iunie 2012

10 IUNIE, ora 20, Domul Romano-Catolic
‘Muzica de orgă în Europa în dialog cu J.S.BACH’
Recital de orgă: STEFFEN SCHLANDT

12 IUNIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)
‚Una collezione di musica italiana’
AUSTRIAN BAROQUE COMPANY & LA FOLLIA BAROQUE ENSEMBLE TIMIŞOARA
MICHAEL OMAN (recorder) – Austria
MARTINA SCHOBERSBERGER (clavecin, orgă) – Austria
PETER AIGNER (violă barocă) – Austria
DANIEL OMAN (chitară barocă, colascione) – Austria
CODRIN EMANDI (vioară barocă)
DIANA EMANDI (vioară barocă)
CIPRIAN CÂMPEAN (violoncel baroc)
THOMAS BOYSEN (teorbă) – Norvegia

14 IUNIE, ora 17, Foyer Filarmonica Banatul
Muzica clasică apuseană şi cântarea bizantină – o abordare comparativă (I)
Conferinţă
ION MINOIU – Anglia

14 IUNIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)
‘De Profundis’ BASSI ASSORTI OF THE BAROQUE
CIPRIAN CÂMPEAN (violoncel baroc)
JAMES MUNRO (violone, contrabas baroc) – Olanda
THOMAS BOYSEN (teorbă) – Norvegia
PAOLA ERDAS (clavecin) – Italia

15 IUNIE, ora 17, Foyer Filarmonica Banatul
Muzica clasică apuseană şi cântarea bizantină – o abordare comparativă (II)
Conferinţă
ION MINOIU – Anglia

16 IUNIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)
‚Cantate Domino Canticum novum’
VERONIKA SKUPLIK & OLTREMONTANO
VERONIKA SKUPLIK (vioară barocă) – Germania
STEFAN VAN DYCK (tenor) – Belgia
WIM BECU (trombon baroc) – Belgia
KRIS VERHELST (clavecin, orgă) – Belgia

17 IUNIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)
‚Canzoni dolci e folli’
dulcian.dulcimer@org
MARGIT UEBELLACKER (psalterion) – Austria
ADRIAN ROVATKAY (fagot) – Germania
JŰRGEN BANHOLZER (orgă) – Germania

18 IUNIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)
‘The spread of the Italian Sonata’
LA DOLCEZZA
VERONIKA SKUPLIK (vioară barocă) – Germania
JUDITH STEENBRINK (vioară barocă) – Olanda
JAMES MUNRO (violone, contrabas baroc) – Olanda
THOMAS BOYSEN (teorbă) – Norvegia
JŰRGEN BANHOLZER (orgă) – Germania

19 IUNIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)
‚Night and Day’
Concert Orchestra Barocă a Festivalului:

VERONIKA SKUPLIK (vioară, direcţia artistică) – Germania

JUDITH STEENBRINK (vioară barocă) – Olanda
ALISE JUSKA (violă) – Lituania
CODRIN EMANDI (vioară barocă)
DIANA EMANDI (vioară barocă)
KATARINA ALEKSIC  (vioară barocă) – Serbia
MIA SFURA (vioară barocă)
ALEXANDRU-MIHAI BOTA (violă)
SUSANNE VON GUTZEIT (violă) – Germania
CIPRIAN CÂMPEAN (violoncel)
JAMES MUNRO (violone, contrabas) – Olanda
MARGIT UEBELLACKER (psalterion) – Germania
PAOLA ERDAS (clavecin) – Italia
THOMAS BOYSEN (theorbă, chitară barocă) – Norvegia
WIBKE OPPERMANN (traverso) – Germania
VLAD COLAR (traverso)
CARIN VAN HEERDEN (oboi, recorder) – Austria
GABRIEL DRAGOIU (oboi)
ADRIAN ROVATKAY (fagot) – Germania

 

FESTIVALUL DE MUZICĂ VECHE TIMIŞOARA, Ed. VII-a

10-19 Iunie 2012

 

10 IUNIE, ora 20, Domul Romano-Catolic

‘Muzica de orgă în Europa în dialog cu J.S.BACH’

Recital de orgă: STEFFEN SCHLANDT

 

 

12 IUNIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)

‚Una collezione di musica italiana’

AUSTRIAN BAROQUE COMPANY & LA FOLLIA BAROQUE ENSEMBLE TIMIŞOARA

MICHAEL OMAN (recorder) – Austria

MARTINA SCHOBERSBERGER (clavecin, orgă) – Austria

PETER AIGNER (violă barocă) – Austria

DANIEL OMAN (chitară barocă, colascione) – Austria

CODRIN EMANDI (vioară barocă)

DIANA EMANDI (vioară barocă)

CIPRIAN CÂMPEAN (violoncel baroc)

THOMAS BOYSEN (teorbă) – Norvegia

 

 

14 IUNIE, ora 17, Foyer Filarmonica Banatul

Muzica clasică apuseană şi cântarea bizantină – o abordare comparativă (I)

Conferinţă

ION MINOIU – Anglia

 

14 IUNIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)

‘De Profundis’ BASSI ASSORTI OF THE BAROQUE

CIPRIAN CÂMPEAN (violoncel baroc)

JAMES MUNRO (violone, contrabas baroc) – Olanda

THOMAS BOYSEN (teorbă) – Norvegia

PAOLA ERDAS (clavecin) – Italia

 

 

15 IUNIE, ora 17, Foyer Filarmonica Banatul

Muzica clasică apuseană şi cântarea bizantină – o abordare comparativă (II)

Conferinţă

ION MINOIU – Anglia

 

 

 

16 IUNIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)

‚Cantate Domino Canticum novum’

VERONIKA SKUPLIK & OLTREMONTANO

VERONIKA SKUPLIK (vioară barocă) – Germania

STEFAN VAN DYCK (tenor) – Belgia

WIM BECU (trombon baroc) – Belgia

KRIS VERHELST (clavecin, orgă) – Belgia

 

 

17 IUNIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)

‚Canzoni dolci e folli’

dulcian.dulcimer@org

MARGIT UEBELLACKER (psalterion) – Austria

ADRIAN ROVATKAY (fagot) – Germania

JŰRGEN BANHOLZER (orgă) – Germania

 

18 IUNIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)

‘The spread of the Italian Sonata’

LA DOLCEZZA

VERONIKA SKUPLIK (vioară barocă) – Germania

JUDITH STEENBRINK (vioară barocă) – Olanda

JAMES MUNRO (violone, contrabas baroc) – Olanda

THOMAS BOYSEN (teorbă) – Norvegia

JŰRGEN BANHOLZER (orgă) – Germania

 

 

19 IUNIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)

‚Night and Day’

Concert Orchestra Barocă a Festivalului:

 

VERONIKA SKUPLIK (vioară, direcţia artistică) – Germania

 

JUDITH STEENBRINK (vioară barocă) – Olanda

ALISE JUSKA (violă) – Lituania

CODRIN EMANDI (vioară barocă)

DIANA EMANDI (vioară barocă)

KATARINA ALEKSIC  (vioară barocă) – Serbia

MIA SFURA (vioară barocă)

ALEXANDRU-MIHAI BOTA (violă)

SUSANNE VON GUTZEIT (violă) – Germania

CIPRIAN CÂMPEAN (violoncel)

JAMES MUNRO (violone, contrabas) – Olanda

MARGIT UEBELLACKER (psalterion) – Germania

PAOLA ERDAS (clavecin) – Italia

THOMAS BOYSEN (theorbă, chitară barocă) – Norvegia

WIBKE OPPERMANN (traverso) – Germania

VLAD COLAR (traverso)

CARIN VAN HEERDEN (oboi, recorder) – Austria

GABRIEL DRAGOIU (oboi)

ADRIAN ROVATKAY (fagot) – Germania

Leave a Reply

Google+