Google+

Festivalul Internaţional de Teatru de Tineret de limbă germană

Festivalul Internaţional de Teatru de Tineret de limbă germană

Ediţia a XIII-a are loc în perioada 9 – 14 aprilie 2012

 

Ediţia a XIII-a a Festivalului Internaţional de Teatru de Tineret de limbă germană are loc anul acesta în perioada 9 – 14 aprilie la Timişoara. La manifestare participă trupe de teatru şcolar şi de tineret de expresie germană din Ucraina, Serbia, Germania şi România.

 

Festivalul Internaţional de Teatru de Tineret de limbă germană - Ediţia a XIII-a are loc în perioada 9 - 14 aprilie 2012

Festivalul Internaţional de Teatru de Tineret de limbă germană - Ediţia a XIII-a are loc în perioada 9 - 14 aprilie 2012

Festivalul este organizat din anul 2000 de către Liceul Teoretic „Nikolaus Lenau” în colaborare cu Teatrul German de Stat Timişoara (TGST), reunind în Banat tineri de expresie germană din diverse ţări europene, dornici de a schimba experienţe, de a îşi prezenta producţiile şi de a se perfecţiona în cadrul unor ateliere de specialitate susţinute de pedagogi şi oameni de teatru.

 

Deschiderea ediţiei din acest an a festivalului are loc luni, 9 aprilie, la ora 18, în sala TGST. Festivitatea de deschidere este urmată de susţinerea spectacolului „Prima iubire“, producţie a TGST, în regia lui Clemens Bechtel.

 

Toate spectacolele din cadrul festivalului sunt prezentate în sala Teatrului German, iar atelierele de specialitate au loc la Liceul Teoretic „Nikolaus Lenau”.

 

09.04.

10.04.

11.04.

12.04.

13.04.

14.04.

7.30-8.30

SOSIRE

Mic dejun

Mic dejun

Mic dejun

Mic dejun

PLECARE

9.00-12.30

Ateliere

Ateliere

Ateliere

Ateliere

13.00-14.30

Prânz

Prânz

Prânz

Prânz

15.00

PRIMA IUBIRE

NiL Junior, Timişoara

PYGMALION

NiL, Timişoara

OMAGIU CELUI MAI DRAG

Draufgänger, Maintal

CUM „VIAŢA REALĂ“ A AJUNS ÎN SFÂRŞIT UN BASM

Tunak Tunak, Pancevo+Belgrad

17.00

Cină

DOISPREZECE FĂRĂ UN SFERT

Alpha, Bucureşti

NIJINSKI

NiL, Timişoara

PROIECT

NIBELUNGEN

Brukenthal,

Sibiu

MENAJERIA DE FEMEI

ImPuls, Braşov

18.00

Deschidere în sala TGST

apoi

PRIMA

IUBIRE

TGST

Cină

Cină

 

Cină

Cină

19.00

EFECTUL JOCULUI DE ŞAH

ImPulsS, Cluj

PRIVEŞTE ÎNAPOI CU MÂNIE

NiL, Timişoara

apoi

decernarea diplomelor

20.00

 

TATUAJ

Bukoviner Phoenix, Czernovicz

 

 LE PETIT MAÎTRE

After-NiL, Timişoara

21.00.

LADY MARGARETE

Sigma-Art, Bucureşti

PLECARE

Leave a Reply

Google+